ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ, 4ήμερη, Αναχ 15/07, 19/08
ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΠΥΛΟ – ΜΕΘΩΝΗ – ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΦΟΙΝΙΚΟΥΝΤΑΣ- ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑΣ – ΣΤΟΥΠΑΣ
4 ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ
- 15 – 18 IOYΛΙΟΥ 2024
- 19 -22 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2024
185€ ΚΑΤ’ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ GALAXY HOTEL 3* !
- Μπάνιο στις παραλίες Φοινικούντας, Βοίδοκοιλιας & Στούπας
- Επισκέψεις Εκκλησία Υπαπαντής & Μοναστήρι των Καλογραιών
- Επισκέψεις Πυλο & Μεθωνη
185.00€
Περιγραφή
Επιπλέον πληροφορίες
Ημερομηνία | |
---|---|
Διάρκεια | |
Μέσα μετακίνησης |
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1 ΗΜΕΡΑ ΑΘΗΝΑ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ Αναχώρηση 07.00 π.μ από τον ΠΕΙΡΑΙΑ και 07.20 π.μ από ΣΥΝΤΑΓΜΑ για καφέ στη ΣΥΡΑΓΓΑ ΑΡΤΕΜΗΣΙΟΥ στάση. Κατόπιν για την Αρχόντισσα του Μεσσηνιακού κόλπου την ΚΑΛΑΜΑΤΑ όπου και θα επισκεφτούμε την εκκλησία της Υπαπαντής και το Μοναστήρι των Καλογραιών
Αξίζει κάποιος να επισκεφθεί την Μονή Καλογραίων, που φιλοξενεί περίπου 23 μοναχές, θα σας εντυπωσιάσουν με την ευλαβικότατα τους και τα παραδοσιακά υφαντά τους.
Εν συνεχεία για την παραλία της πόλεως παραμονή, μπάνιο, γεύμα. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
Για όσους θέλουν να γνωρίσουν το βραδακι τοπικές ομορφιές της Καλαμάτας καθώς και τις πολυάριθμες και ξεχωριστές εκκλησίες, δεν έχουν παρά να τις επισκεφθούν. Η Καλαμάτα διαθέτει 4 κεντρικές πλατείες: Πλατεία της Υπαπαντής, όπου βρίσκεται και η ομώνυμη μητροπολιτική εκκλησία ,την Κεντρική και Ιστορική Πλατεία της 23ης Μαρτίου με τον ιερό ναό Αγίων Αποστόλων από όπου ξεκίνησε η Ελληνική Επανάσταση το 1821, την Πλατεία Φραγκόλιμνας όπου έγιναν οι δοκιμές για τους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896. Φυλάσσετε η πρώτη διαδρομή το λεγόμενο σήμερα στα στάδια και κουλουάρ. Η πλατεία Μαυρομιχάλη όπου φέρει το όνομα του Οπλαρχηγού Μαυρομιχάλη με καταγωγή από τη Μάνη και τα νεοκλασικά κτήρια που την περιβάλλουν.
2 ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μετά το πρωινό μας θα αναχωρήσουμε για την ξακουστή παραλία ΒΟΙΔΟΚΟΙΛΙΑ! Θεωρείται από τις ομορφότερες της Μεσογείου. Είναι διάσημη κυρίως για το ολοστρόγγυλο σχήμα της που θυμίζει το γράμμα Ω, και τα καταγάλανα νερά της.Η παραλία και η ευρύτερη περιοχή έχει χαρακτηριστεί τόπος ιδιαίτερου φυσικού κάλλους και είναι ενταγμένη στο Δίκτυο Natura 2000. Εδώ θα παραμείνουμε για το μπάνιο μας. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας το απόγευμα. Ελεύθερος χρόνος για βραδινή βόλτα στην ΚΑΛΑΜΑΤΑ. Διανυκτερευση.
3 ΗΜΕΡΑ ΠΥΛΟ – ΜΕΘΩΝΗ – ΦΟΙΝΙΚΟΥΝΤΑ Πρωινό και μια όμορφη εκδρομή ξεκινά στο Ν.Δ άκρο της Πελοποννήσου, στη γραφική και γοητευτική κωμόπολη Πύλο, με το επιβλητικό μνημείο των «Τριών Ναυάρχων» κτισμένη αμφιθεατρικά στο νότιο άκρο του κόλπου του Ναυαρίνου, βλέποντάς την από το λιμάνι σου δίνει την αίσθηση του νησιού. Ακολουθεί η Μεθώνη, η πόλη με το Βενετσιάνικο Κάστρο, από τα πιο καλοδιατηρημένα όλης της Μεσογείου, με το θαυμάσιο ακρόπυργο, μπάνιο και γεύμα, το απογευμα θα βρεθούμε στη ΦΟΙΝΙΚΟΥΝΤΑ, όπου θα έχουμε τον απογευματινό καφεδάκι,. Αναχώρηση για το ξενοδοχείο μας. Ελεύθερος χρόνος για βραδινή βόλτα στην ΚΑΛΑΜΑΤΑ. Διανυκτερευση.
4 ΗΜΕΡΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΟΥΠΑ – ΑΘΗΝΑ Μετά το πρωινό θα αναχωρήσουμε για την παραλία ΣΤΟΥΠΑ παραμονή, μπάνιο, γεύμα. Συνεχίζουμε με ενδιάμεση στάση. ΑΘΗΝΑ/ΠΕΙΡΑΙΑ.
Τιμές κατά άτομο
Τιμές κατά άτομο
Τιμή συμμετοχής ανά άτομο
Ξενοδοχείο Δίκλινο 185€
Μονόκλινο 285€
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
- Μεταφορά με πολυτελή πούλμαν
- Διανυκτέρευση σε δίκλινα δωμάτια με πρωινό, στο ξενοδοχείο GALAXY HOTEL 3*, στην Καλαμάτα
- Αρχηγός εκδρομής
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης
- Δημοτικός Φόρος
- Φ.Π.Α
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
- Είσοδοι σε Μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους
- Ποτά στα προσφερόμενα γεύματα ή δείπνα
- Ό,τι ρητά δεν αναφέρεται στο πρόγραμμα και τις παροχές του
Σημειώσεις
Σημειώσεις
H σειρά των επισκέψεων μπορεί να τροποποιηθεί, για την καλύτερη εκτέλεση του προγράμματος, χωρίς να παραληφθεί καμία από αυτές.
Πληροφορίες
Πληροφορίες
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Η Καλαμάτα, παλαιότερα Καλάμαι ή, κατά την εποχή του Ομήρου, Φαρές είναι πόλη της νοτιοδυτικής Πελοποννήσου, πρωτεύουσα του Νομού Μεσσηνίας και λιμάνι της νότιας ηπειρωτικής Ελλάδας. Η Καλαμάτα έχει πληθυσμό 54.100 κατοίκους, ενώ o Δήμος Καλαμάτας έχει πληθυσμό 69.849 κατοίκους, σύμφωνα με την Απογραφή του 2011. Η πόλη είναι κτισμένη στους πρόποδες του όρους Καλάθι (παρυφή του Ταϋγέτου), στην καρδιά του Μεσσηνιακού κόλπου. Απέχει 223 χιλιόμετρα από την Αθήνα, 215 χλμ. από την Πάτρα και 715 χλμ. από τη Θεσσαλονίκη. Έχει εύκρατο μεσογειακό κλίμα, με ήπιους χειμώνες και ζεστά καλοκαίρια. Καθημερινά στο ευρύτερο αστικό κέντρο της Καλαμάτας έρχονται και εργάζονται πάνω από 50.000 άνθρωποι από τις διπλανές πόλεις Μεσσήνη, Θουρία, Μελιγαλά, Άρι κ.α.
Παναγία Υπαπαντή
Εάν επισκεφθείτε την Καλαμάτα, σίγουρα θα θαυμάσετε τον εμβληματικό Καθεδρικό Ναό στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Δεσπόζει και προσφέρει την ευκαιρία στους πιστούς να προσευχηθούν και να απολαύσουν την μεγαλόπρεπη αρχιτεκτονική και την επιβλητική του ομορφιά. Ο κάθε ταξιδιώτης γεμίζει με δέος και σεβασμό, αμέσως μόλις φτάνει σε αυτό το εξαιρετικό δείγμα άρτιας αρχιτεκτονικής και εκθαμβωτικής ομορφιάς, μέσα στην καρδιά της Καλαμάτας.
Ο Καθεδρικός οικοδομήθηκε το 1939 και ονομάζεται Υπαπαντή του Σωτήρος. Πρόκειται για μια εκκλησία μεγάλου μεγέθους, που βρίσκεται υπέροχα τοποθετημένη μέσα σε μικρή απόσταση από τα υπόλοιπα αξιοθέατα και σημεία ενδιαφέροντος της περιοχής. Στο εσωτερικό της, έχετε την ευκαιρία να θαυμάσετε πληθώρα σημαντικών εικόνων, με προεξέχουσα την εικόνα της Παναγίας.
Κάθε χρόνο στις 2 Φεβρουαρίου οργανώνεται μια μεγάλη γιορτή στην Καλαμάτα, καθώς η Παναγία Υπαπαντή είναι η προστάτιδα της πόλης. Άνθρωποι από όλη την πόλη και τα γύρω χωριά κατακλύζουν την εκκλησία και τον προαύλιο χώρο, ώστε να προσευχηθούν και να γιορτάσουν την χαρμόσυνη ημέρα. Οι καμπάνες χτυπούν ζωηρά και οι πιστοί προμηθεύονται κεριά που ανάβουν, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο την ευγνωμοσύνη και τον σεβασμό τους στην ιερή παρουσία. Αυτή η ημέρα είναι σίγουρα αξιομνημόνευτη και μια επίσκεψη στο Ναό στις 2 Φεβρουαρίου θα σας καθηλώσει.
Είτε πιστεύετε στο Θεό ή σε κάποια ανώτερη παρουσία, η Εκκλησία της Υπαπαντής αποτελεί ένα πραγματικό στολίδι για την πόλη της Καλαμάτας. Θα σας προσφέρει την ευκαιρία να θαυμάσετε έναν καθεδρικό ναό που έχει σχεδιαστεί μοναδικά ως ένα αρχιτεκτονικό θαύμα, φιλοξενώντας μία από τις προεξέχουσες εικόνες σε ολόκληρη την Ελλάδα.
Σχετικά προϊόντα
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
ΝΑΞΟΣ – ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ, ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΣ ΝΑΧΟS PALACE HOTEL 4****, 4ήμερη, Αναχ. 30 Αυγούστου 2024
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας
ΠΡΑΣΙΝΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΞΟΙ, 4ήμερη, Αναχ, 22/7, 29/7, 5/8, 12/8, 02/09
Πoλυήμερες Εκδρομές Ελλάδας